Kuluçkanın Yıldızları

Kuluçkanın Yıldızları

Yeni kurulan firmaların hayatta kalabilmeleri için ve yardım sağlamak amaçlı kurulan “Kuluçka Merkezleri” her geçen gün önemini arttırırken, Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kuluçka Merkezinde kurulan firmalar da başarı grafiklerini yükselterek gelişimini sürdürüyor.

Genel anlamda yeni kurulan firmalar için ilk iki yıllık sürecin risklerle dolu olduğu açıklanırken, istatistikler, normal şartlar altında yeni kuruluşların neredeyse üçte ikisinin, iş dünyasından çekildiğini gösteriyor. Kuluçka merkezleri, yeni kuruluşların “doğanın sert koşullarından” korumak için onlara ofisler ve ticari hizmetler sunarak, gelişimlerine yardımcı oluyor.

Kuluçka Merkezinden Doğan Bir Başarı Hikayesi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kuluçka Merkezinde 2014 yılında tohumu atılan ve tamamen üniversite öğrencilerinin yönettiği bir organizasyon olan “Bitter NOA Öğrenci Kariyer Merkezi”; bir yıl gibi kısa bir süre içerisinde rüşdünü ispat ederek, hedeflerine ulaşma doğrultusunda hızla ilerlediği firma kurucuları tarafından açıklandı.

HKÜ İnşaat Mühendisliği Araştırma Görevlisi Mehmet Sakin’in, Umut Türkhan, Ozan Yeşilyer ve Alper Seçkin'in beraber hayata geçirdiği Bitter NOA, üniversite öğrencileri ile sanayi arasında eğitim ve tecrübe aktarımını temel alan, bir köprü olmayı hedeflediğini belirtti. Bitter NOA Öğrenci Kariyer Merkezinin, geçen bir yıl boyunca takım ruhuna ve gençlerin enerjisine inanarak, ekibini tamamen Gaziantep’de bulunan üniversitelerde eğitimini devam ettiren öğrencilerinden oluşturulduğu açıklandı. Şirketleşmede profesyonelliğe önem veren genç girişimciler, bu kapsamda yaklaşık iki sene boyunca şirketin iş planı ve bu doğrultuda, temel değerlerini oluşturarak, yapıyı sağlam temeller üzerine inşa ettiklerini belirtirken, iş planı oluştuktan sonra HKÜ’de kendilerine özel olarak tahsis edilen Kuluçka Merkezinde çalışmalarını hızlandırdıklarını söylediler.

Bitter NOA bünyesinde, çok sayıda girişimci öğrenci diye tabir edilen genç beyinlerin bulunduğunu belirten şirket yöneticileri, yeni dönemde tamamen öğrencilerin kişisel gelişimine odaklanarak part-time işlerle gençliğin enerjisini, sanayinin tecrübeleriyle birleştirmeyi; proaktif bir örnek olarak yaşayan herkesin hayatına güzel bir dokunuş yapmayı istediklerini belirttiler.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi bünyesinde, yer alan anlamlı ve başarılı bir girişimin kısa sürede meyvelerini toplamasını mutlulukla takip ettiğini belirten HKÜ yöneticileri, bu projenin diğer tüm girişimci öğrencilere de örnek teşkil etmesini istediklerini söylediler.