En İyi Kariyerin Belirlendiği Adres

En İyi Kariyerin Belirlendiği Adres

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ) Kariyer Merkezi  tarafından düzenlenen ve 2 gün sürecek olan “HKÜ Kariyer Günleri”, iş dünyasının saygın temsilcilerinin katılımı ile Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Kongre ve Kültür Merkezinde başladı.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi Kariyer Merkezi, HKÜ öğrencilerini iş dünyasıyla buluşturmak ve çalışma hayatını daha yakından tanımalarını sağlamak amacıyla düzenlediği HKÜ Kariyer Günlerine ilgi yoğun oldu.

“HKÜ Kariyer Günleri”nin açılış konuşmasını yapan HKÜ Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hasan Eşici; “2.sini gerçekleştirdiğimiz Kariyer Günlerine hepiniz hoş geldiniz. Teorik gelişimin yanı sıra pratik gelişimin önemine vurgu yapan üniversitemizde kariyer günlerinin düzenlenmesi bu anlayışın açık bir yansımasıdır. Çağdaş Üniversite olabilmenin göstergelerinin başında öğrencilere sunulan akademik hizmetlerin yanı sıra, öğrencilerin kişisel gelişimleri ve kariyer gelişimleri için ihtiyaç hissettikleri diğer hizmetleri sunmak gelmektedir. Dünyadaki iyi örnekler incelendiğinde öğrencilere hizmet veren kariyer merkezlerin en önemli özellikleri öğrencilerin geleceğe hazırlanmaları için sürekli olarak onların yanında olmalarıdır. HKÜ Kariyer Merkezinin misyonu siz öğrencilerin ve mezunların kariyer gelişim ihtiyaçlarını gidermek ve geleceğe çok yönlü hazırlanmanıza katkı sağlamaktır” dedi.

HKÜ Kariyer Günlerinde açılış konuşmasını yapan HKÜ Rektörü Prof. Dr. Tamer Yılmaz; “Artık sizlerin de bildiği gibi 3. nesil üniversiteler var. Siz gençler bu üniversiteleri iyi takip etmeniz gerekir. Bir üniversite çok köklü bir üniversite olabilir ama, yeni nesil üniversite değilse, sizin istediğiniz eğitimi verme şansı olmayabilir. Ancak bizim üniversitemiz 3. nesil bir üniversite ve sizlere birçok hizmeti aynı anda sunabilen ve sizin istediğiniz eğitimi verebilen bir üniversitedir. Ayrıca günümüzde yeni nesil üniversitelerde daha pro-aktif bir eğitim var. Pro-aktif eğitim ne demek; bir şey yapmaya karar verdiğinizde ona önceden aksiyon göstermek. İşte burada yine çok şanslısınız çünkü bizim üniversitemizde pro-aktif bir eğitim var.  850 mezunumuzu tek tek bu pro-aktif yarışın içerisine soktuk. Şuan da onlar 2-3 ay öncesinden bu Kariyer Planlamasıyla ilgili aksiyonlarını yaptılar ve sektörle hazır hale geldiler. Son söz olarak mutlaka yüzmeyi öğrenmenizi öneriyorum. Peter Duruçker’inde dediği gibi, “Liderlik kabiliyetlerini karar verirken ve sorumluluk alırken gelişir” dedi.

1.gün 1.oturum kapsamında ilk olarak Kalyon İnşaat A.Ş. İnsan Kaynakları Uzmanı Ertuğrul Güney tarafından bir slayt gösterisiyle Kalyon İnşaatın genel bir tanıtımı anlatıldı. Kariyer günleri etkinliği, Diyetisyen Ali Dereli'nin, Eğitimci Turhan Delimetmetoğlu ve Gaziantep Gülsan Holding İnsan Kaynakları temsilcisi Gökhan Yegün’ün öğrencilere deneyimlerini anlatmalarıyla devam etti.

2 gün boyunca, birçok farklı firmadan 20’ye yakın konuşmacının sunumu ile gerçekleşen etkinlikler öğrencilerin kariyer planlamasına ışık tuttu. Öğrencilerin, sektörel olanaklardan ve profesyonel iş dünyasındaki güncel gelişmelerden haberdar olmalarını amaçlayan organizasyonda konuşmacılar deneyimlerini, önerilerini ve sundukları iş ve staj olanaklarını paylaştılar.